RainbowMetalArt || Metal'i Sanat'a Dönüştürüyoruz
giriş
cart 0

Bahçe Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta

Bahçe dekorasyonunda dikkat gerektiren 4 nokta, yapay çimi doğal bitkilerle kamufle etme, ahşap mobilya seçme, zemin döşemede çakıl taş kullanma, renk geçişlerinde uyumu yakalama şeklinde ifade edilir. Bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 4 nokta ile tam uyumlu bir konsept ortaya çıkarılır.

Yapay Çimi Doğal Bitkilerle Kamufle

Etme Yapay çimi doğal bitkiyle dengeleme, bahçe dekorasyonunda ağırlıklı şekilde zemin kaplamasında kullanılan yapay çim kaplamanın, estetik dışı görünüm oluşturmaması için kullanılan tekniktir. Dış alanda yer alan bahçe zeminini yapay çim ile kaplama işlemi tercih ediliyorsa, belirli alanlara dengeleyici olarak doğal çim ekimi tercih edilmelidir. Diğer yandan yapay çim üzerinde dekoratif seramik saklılar içinde konumlandırılan, geniş yeşil yapraklı bitkiler, bodur palmiye ağaçları, limon fidesi gibi seçenekler tercih edilerek, doğal görünüm ön plana taşınır. Bu dağılım sayesinde ortaya çıkabilecek yapay bahçe görünümünün önüne geçilir.

Ahşap Mobilya Kullanımı

Ahşap mobilyaların kullanımı, bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ve ahşap materyalin görüntüsü ile doğal yapıya daha uygun bir konseptin yansıtılmasına imkan tanıyan çözümdür. Saksı bitkilerinin ve bahçe peyzajında ön plana çıkan renkli çiçeklerin yer aldığı şık bahçelerde plastik ve beyaz renkli bahçe mobilyalarının tercih edilmesi, yapay bir görünümü ortaya çıkarır. Bu kapsamda bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 4 nokta içinden biri ile ahşap şezlong, ahşap masa, orta sehpa, sandalye gibi mobilya seçeneklerinin, ceviz, gri, kiraz renk serilerine sahip modelleri tercih edilerek, modern ve şık bir dekorasyon ortaya koyulur.

Zemin Döşemede Çakıl Taş Kullanımı

Zemin döşerken çakıl taş kullanımı, bahçe dekorasyonu oluşturmada dikkat edilmesi gereken ve ev dekoru için uygun parke döşemelerinin yaratacağı dekorasyon ile uyumsuz görüntüyü önlemek için kullanılan tekniktir. Önünde veranda, havuz veya geniş balkon bulunan bahçe bölümlerinde yürüyüş alanlarının yapılması için parke tercihi yerine doğal çakıl taşlar ile döşeme tekniği tercih edilir. Bu konsept ile doğaya uyumlu bir görüntü yakalanırken, cilalı, yapay görünümlü zemin kaplamalarının bahçe dokusundan uzak bir görünüm oluşturması engellenir.

Renk Geçişlerinde Uyumu Yakalama

Renk dağılımda uyumu yakalama, bahçe dekorasyonunda mobilyalar üzerinde kullanılan aksesuarlar ile dekoratif küçük objelerin şık bir görünümü yansıtmalarını için önem arz eden detaydır. Bahçe dekorasyonunda açık renkli minder bölümüne sahip ahşap bahçe mobilyaları kullanılıyor ise açık renkli yastıklar, koltuk şalları, beyaz renkli bahçe fenerleri ve gri, su yeşili, beyaz gibi renklere sahip minyatür seramik veya hasır saksılar tercih edilerek tam uyum yakalanmalıdır. Diğer yandan etnik motifli yastıkların ve ceviz renkli bahçe mobilyalarının yer aldığı bahçelerde, açık renkli koltuk şallarının ve seramik objelerin kullanımı uyumsuz bir yapıyı doğurur. Bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 4 nokta kapsamında, bahçelerde iç tasarım öğelerinde de kullanılan kahverengi tonlarında koltuk şalları, aydınlatma için ahşap oymalı mum altlıkları, ahşap tütsülükler, ahşap saksı ve hasır sepetler tercih edilmelidir.

Popüler Blog Yazıları

İsveç Usulü Mutluluk Formülü Lagom Nedir
peyami safa - raibowmetalart
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ