RainbowMetalArt || Metal'i Sanat'a Dönüştürüyoruz
giriş
cart 0

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Edebiyatın İçinden

Kitapta ana karakter olan kişi 15 16 yaşlarında genç bir adamdır. Oldukça iyi niyetli biri olan bu adam dizindeki hastalık yüzünden büyük acılar çekmektedir.

   Annesi ile birlikte oldukça eski bir evde yaşayan bu genç adam dizindeki rahatsızlık nedeniyle devamlı hastaneye gitmek zorunda kalmaktadır.

   Dizindeki rahatsızlığa tam bir çözüm bulunamayan genç adam Paşa amcasının yanına gider. Burada doktor Mithat Bey'in kontrolü altına giren genç adam, kaldığı köşkün de tadını çıkarmaya çalışmaktadır.

   Paşanın eşi yani genç adamın yengesi içten içe genç adama köklenmiş birisidir. Genç adam ise yengesinin ve Paşa amcasının kızı olan Nüzhet'e kör kütük aşıktır.

   Doktor Ragıp ise Nüzhet'i istemeye gelen genç yakışıklı bir delikanlıdır. Yenge adeta kızını doktora vermek için can atarken Nüzhet ise bu konuda kararsızdır. Bu kararsızlığı genç adamın umutlanmasına neden olmaktadır.

   Genç adamın yengesi artık sessizliğini bozmuştur. Kızına mikrop geçirebileceği korkusuyla genç adamın gitmesini beklemektedir. Bunu fark eden genç adam da gitmeye karar vermiştir.

   Doktor Mithat Bey her zaman genç adamın yanında olsa da bir gün ona ayağının artık kesilmesi gerektiğini söyler. Bi durumla başa çıkmak zorunda kalan genç adam durumu kabul eder, bacağı kesilir ve adeta sakat kalmış olur.

   Bacağı kesilen genç adam hastanedeyken Nüzhet'in düğün davetiyesini de alır. Nüzhet evlenip Berlin'3 gidecektir. Yaşam onun için iyice anlamsız hale gelmiştir.

   Annesinin varlığı onu mutlu eder. Doktor Mithat Bey'e minnettardır. Bu odada başka insanların da acı çekeceğini düşünmektedir. Bu düşüncelerin içindeyken hastaneden ayrılma günü gelmiştir.

   Hayata dair pek çok dersi çıkarmamızı sağlayan bu roman, dönemine damga vurmuştur. Kısaca söylemek gerekirse kesinlikle okunması gereken romanların en başında gelmektedir.

Popüler Blog Yazıları

İsveç Usulü Mutluluk Formülü Lagom Nedir
peyami safa - raibowmetalart
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ