RainbowMetalArt || Metal'i Sanat'a Dönüştürüyoruz
giriş
cart 0

Duvar Dekorasyonu İçin Yapılan 4 Hata

Duvar dekorasyonunda oluşan 4 hata,  boya seçimini önce yapmak, ölçümsüz duvar dekoru tasarlamak, dev boyut tabloları yanlış alana konumlandırmak, dekorasyona uyumsuz aksesuarları edinmek şeklinde sıralanır.

Duvar dekorasyonu için yapılan 4 hata hakkında kapsamlı detayları alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Önce Boya Seçimi Yapmak

İlk adımda boya seçmek, oda dekorasyonunu tamamlayacak olan mobilya ve aksesuar seçimlerini belirlemeden yapılan ve bu ürünler ile uyumsuz duvar boyasını tercih etme problemini doğuran işlemdir. Dekorasyon oluşturulurken ilk adımda odaya eklenecek olan mobilya, ayna, tablo, halı, perde gibi ürünler belirlenmeli ve bu eşyalar ile uyumu en mükemmel şekilde yakalayacak olan duvar boyası tercih edilmelidir.

Duvar dekorasyonu için yapılan 4 hata oluşumundan korunmak için renkli özel tasarım oturma gurupları ve renkli cam aksesuarların yerleştirileceği bir oda için beyaz veya kum beji boya seçimi yapılması gerekir. Bu kapsamda eşyaların ve dekorasyon temasının ön plana çıkarılmasını sağlar. Modern çizgili beyaz mobilyaların ve gri L koltuklar ile fon perdelerin kullanıldığı modern dekorasyon için ise kumsal beji, atalı şampanya, gri ve pastel lila gibi renk tonunda saten boyalar tercih edilmelidir.

Ölçmeden Duvar Dekoru Yapmak

Ölçümsüz duvar dekoru yapmak, kısıtlı yüzeye sahip olan duvarlar üzerine uyumsuz ebatlarda tablolar almak anlamına gelir. Bu gibi bir eylemde tablolar ile duvar boyu uymayacağından veya küçük bir duvar üzerine büyük ebatlı tablolar asılacağında, oda olduğundan daha küçük ve basık gözükür.

İç tasarım planlarında bu problemden kaçınmak için ilk adımda duvarın ebatları ölçülüp bu ebatlara ile uyumu en iyi şekilde sağlayacak dekoratif tablolar tercih edilmelidir. Duvar yüzeyi kısıtlı bir alana sahip ise küçük, dekoratif ve açık renk figürleri içeren tablolar 4’lü şekilde asılarak hoş bir duvar dekoru ortaya çıkarılır.

Dev Boyutlu Tabloları Yanlış Konumlandırma

Dev ölçülü tabloyu yanlış konumlandırma, duvar dekorasyonu hataları arasında çok yapılan star bir parça olan dev tabloyu koridora veya mutfak alanına asma işlemi olarak ifade edilir. Dev bir tablo alındığında ev dekorasyonu modern çizgileri taşıyor ise soyut, klasik çizgileri taşıyorsa doğa manzaralı veya obje çizimli yağlı boya eserler, vintage dekorasyon için pastel renkleri taşıyan soyut akrilik boya tablolar tercih edilmelidir. Ev dekorasyonu kapsamında, dev tablolar salon alanında şömine veya 3’lü koltuk arkasında yer alan geniş yüzeyli duvara asılmalıdır. Diğer seçeneklerde ise evin hol öncesi geniş bir girişi bulunuyor ise bu alana veya yatak odasında yatak başlığı üzerine dev tablo asılması tercih edilir. Bu seçimler ile istenilen etki elde edilir. Dekorasyona Uyumsuz Duvar Aksesuarı Kullanımı Dekorasyona uymayan duvar süsü kullanımı, odanın tün dekor havasını bozan ve tek bir parça ile uyumsuz görünümü ortaya çıkaran problemdir. Bu kapsamda klasik dekorasyona sahip olan bir odanın duvar bölümüne bohem stil ile uyumu yakalayan boncuk, tüy, makreme detaylı veya eskitme aksesuarların asılması problemi ortaya çıkarır. Bu aksesuarlar bohem, vintage veya modern dekorda kullanılırken, duvar dekorasyonu için yapılan 4 hata oluşumundan etkilenmemek için klasik dekorasyonda yağlı boya tablo ve büyük ebatlı aynalar tercih edilmelidir.

Popüler Blog Yazıları

İsveç Usulü Mutluluk Formülü Lagom Nedir
peyami safa - raibowmetalart
HİERAPOLİS ANTİK KENTİ